Jak dobrać uprząż wpsinaczkową

UPRZĄŻ WSPINACZKOWA
którą wybrać? na co zwracać uwagę? 

Wybór uprzęży wspinaczkowej to nie lada wyzwanie zwłaszcza, że wyboru tego zwykle dokonujemy na początku naszej wspinaczkowej przygody, kiedy przesyt zasłyszanych, nie do końca jeszcze sprawdzonych informacji powoduje mętlik w głowie. Rynek outdoorowy oferuje nam niezliczoną ilość modeli uprzęży wspinaczkowych co zdecydowanie utrudnia ten pierwszy wyboru. Wspólnie z wiodącą marką CAMP postaramy się dostarczyć niezbędnych informacji i uporządkować zdobytą wiedzę borykającego się z wyborem "świeżego"  wspinacza. 

Pierwsze pytanie jakie każdy nabywca uprzęży wspinaczkowej musi sobie zadać to przewidywane zastosowanie uprzęży, czyli jaką formę wspinania będziemy uprawiać. Wspinanie oferuje kilka bardzo bogatych opcji ruchu… zaczynając  od wszelkiego rodzaju ścianek wspinaczkowych poprzez słoneczne skalne rejony sportowe i wielowyciągowe,  po zaśnieżone, oblodzone i mroźne górskie wierzchołki. Ekipa CAMP z pasją porusza się w każdej z tych wspinaczkowych dziedzin, co pozwala im tworzyć niezwykle przemyślane uprzęże wspinaczkowe przeznaczone do wszystkich możliwych aktywności górskich. Uprzęże wspinaczkowe CAMP oferują pełen wachlarz opcji, które zadowolą najbardziej wymagającego wspinacza.

Najczęstszym wyborem początkującego wspinacza są regulowane uprzęże biodrowe. Budowa ich pozwala na wygodne i bezpieczne użytkowanie zarówno na krótkich sportowych drogach w skałach i ścianach wspinaczkowych jak i w długim górskim terenie. W tym momencie najlepiej zrobić mały rozrachunek własnych preferencji, odpowiadając sobie na pytanie czy widzę siebie częściej na krótszych drogach czy raczej wolę wielkie ściany? Firma CAMP ma dla nas kilka sprawdzonych opcji, które w zależności od zastosowania będą sprawdzać się idealnie. Uprzęże CAMP FLINT, CAMP ENERGY, CAMP JASPER CR 3 i kobieca CAMP SUPERNOVA  to opcje najbardziej uniwersalne, najlepsze dla wszechstronnego wspinacza, który tak samo jak krótkie szybkie akcje sportowe ukochał wspinanie wielowyciągowe i górskie. 

Uprząż CAMP Flint to podstawowa uprząż w dobrej cenie wyposażona w kilka przydatnych udogodnień. Szybkie klamry w pasie biodrowym i w pasach udowych zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo i wysoki komfort w czasie użytkowania uprzęży. Specjalna 6 mm wyściółka EVA zastosowana we wszystkich pasach zapewni nam dodatkową wygodę podczas dłuższego wiszenia w ścianie. Idealnym rozwiązaniem zwłaszcza dla początkującego, zestresowanego wspinacza jest specjalnie przystosowany łącznik pozwalający na sztywne wpięcie karabinka z przyrządem co uniemożliwia jego obrót w trakcie asekuracji (system No Twist Belay Loop) . Dodatkowo wzmocnione cztery szpejarki, umieszczone dwie po bokach i dwie z tyłu uprzęży pozwalają  na optymalne rozmieszczenie nawet dużej ilości szpeju. Estetyczne gumki z tyłu zapobiegają zsuwaniu się pasów udowych, a dodatkowa taśma umożliwia wygodne wpięcie woreczka na magnezję. Uprząż FLINT dostępna jest w dwóch wersjach kolorystycznych (czarno-czerwony, czarno-zielony), w 3 rozmiarach (S,M,L). Waga: 460g.
 

CAMP Flint - czerwona i zielona

 

CAMP ENERGY  jedna z lżejszych uprzęży na rynku wspinaczkowym, zapewni komfort dużo bardziej "pancernych" modeli. Dzięki termicznie formowanej piance uprząż jest maksymalnie odchudzona nie tracąc na komforcie użytkowania. Wysoką wygodę podczas dłuższego "wiszenia" w uprzęży gwarantują także  świetnie wyprofilowany, szeroki pas biodrowy i pasy udowe. Szybka klamra w pasie biodrowym pozwala na natychmiastowe dopasowanie uprzęży gwarantując najwyższe bezpieczeństwo. Pasy udowe zaopatrzone zostały w odchudzony odpowiednik górnej szybkiej klamry. Zapewniają szybkie i dokładne dopasowanie, dodatkowo zmniejszając wagę i gabaryt uprzęży. Optymalnie umieszczone cztery szpejarki pokryte laminatem zapewniają sprawny i wygodny dostęp do potrzebnego sprzętu. Taśma z tył  uprzęży została dodatkowo wzmocniona dzięki czemu oprócz wpięcia woreczka na magnezję możemy użyć jej również do transportu sprzętu lub liny na górskich drogach. Dodatkowym atutem ENERGY są niewielkie rozmiary po spakowaniu do dołączonego pokrowca, aż trudno uwierzyć, że w tak małym rozmiarze mieści się pełnowymiarowa, zaawansowana technologicznie, komfortowa uprząż wspinaczkowa, firma CAMP lubi zaskakiwać i udowadniać, że nie ma rozwiązań niemożliwych. Bardzo fajna wizualnie uprząż dostępna w dwóch odsłonach kolorystycznych (niebieski, zielony). Uprząż ENERGY jako nieliczna dostępna jest aż w pięciu rozmiarach (XS,S,M,L,XL), bez wątpienia na każdym będzie leżeć idealnie. Waga: 315g

CAMP Energy - niebieska i szara

 

CAMP JASPER CR 3 Niesamowicie wszechstronna uprząż, dzięki niewielkiej wadze sprawdzi się na sportowych drogach, a duża ilość technicznych patentów zadowoli najbardziej wymagających alpinistów. Jesteś wszechstronnym wspinaczem, który ukochał wspinanie zimowe równie mocno jak letnie? Uprząż CAMP JASPER CR3 została stworzona z myślą o Tobie!  Duża wszechstronność jest możliwa dzięki innowacyjnemu systemowi chowania taśmy w regulacji dolnych pasów udowych. To rozwiązanie pozwala na dopasowanie uprzęży zarówno do lekkich letnich spodenek jak i do zimowych, grubych ocieplanych spodni. Wyściółka EVA o grubości 6 mm w pasie biodrowym i 4 mm w pasach udowych znacznie poprawia komfort wiszenia w ścianie. Trzy szybkie stalowe klamry zapewnią nam dodatkowe bezpieczeństwo przez długi czas użytkowania. Na szczególną uwagę zasługują bardzo przemyślane rozwiązania  organizacji szpeju. Cztery szpejarki, dwie przednie dodatkowo usztywnione, świetnie poradzą sobie z dużą ilością sprzętu i dwie tylne mniejsze, bardziej poręczne. Specjalnie dla miłośników alpinizmu uprząż JASPER CR 3 została wyposażona w specjalne punkty na karabinki pomocnicze HUB. Dzięki dodatkowemu usztywnieniu karabinek pozostanie bardziej stabilny przez co sięgnięcie po śrubę czy hak nie sprawi trudności. Tylna taśma idealnie nada się do transportu cięższego sprzętu, liny czy woreczka na magnezję. Uprząż dostępna w kolorze zielonym w czterech rozmiarach (S,M,L,XL). Waga: 390g.

CAMP Jasper CR3 - czerwona i zielona

 

CAMP SUPERNOVA  w ostatnich latach liczba wspinających się kobiet nie ustępuje Panom wspinaczom. Załoga CAMP dbając o wszystkich swoich klientów stworzyła uprząż idealną dla płci pięknej. Różnice anatomiczne są na tyle znaczące, że nie trzeba nikogo przekonywać o słuszności tego pomysłu. Wybierając uprząż CAMP SUPERNOVA każda Pani poczuje zdecydowaną różnicę w stosunku do uprzęży uniseks. Uprząż SUPERNOWA gwarantuje idealne ułożenie na ciele kobiety dzięki specjalnie wydłużonemu łącznikowi, poszerzonym pasom udowym i biodrowym. Konstrukcja uprzęży została dostosowana do szerszej, kobiecej miednicy. CAMP zadbał o to by Panie oprócz wygody równie cieszyły się z genialnych rozwiązań technicznych, które pozwolą na 100% skuteczności podczas wspinania. Trzy szybkie klamry pozwolą na pełną gotowość do akcji w najkrótszym, możliwym czasie. Super lekka 3mm pianka EVA zapewni uczucie delikatności nawet na delikatnej, kobiecej skórze, zmniejszając ryzyko obtarć w tali i na udach. System No Twist Belay Loop czyli specjalnie przystosowany łącznik, umożliwiający sztywne wpięcie karabinka, zapobiegając jego odwróceniu, przypadnie do gustu każdej "wygadanej" asekurantce. Cztery pojemne szpejarki, dla dodatkowej trwałości zostały pokryte laminatem. Ekipa CAMP zadbała by SUPERNOVA była wszechstronną uprzężą, pozwalającą na działanie latem i zimą. Specjalne punkty na karabinki pomocnicze HUB pozwolą na komfortowe użycie zimowego sprzętu (śruby, haki). Wzmocniona taśma z tył uprzęży sprawdzi się na każdym bigwallu podczas transportu dodatkowej liny lub wora, a podczas "niedzielnego" wspinania posłuży do estetycznego wpięcia woreczka na magnezję. Projektanci firmy CAMP znając wysokie poczucie kobiecej estetyki dołożyli wszelkich starań by SUPERNOVA odznaczała się na tle innych uprzęży, dzięki czemu każda Pani poczuje się w niej wyjątkowo. Dostępna w ciekawej niebiesko-zielonej kolorystyce w rozmiarze XS-L . Waga: 370g.

CAMP Supernova - damska

 

 

 

 

COŚ DLA ZAWODOWCÓW?
Teraz przedstawimy opcje dla bardziej ukierunkowanych wspinaczy, dla których całe wspinanie to bardzo wąska dziedzina, której poświęcą się bez reszty. Dla zaawansowanych sportowców nastawionych na trudne, wymagające wspinanie i dla zawodników. CAMP FLASH, CAMP ALPINE FLASH to uprzęże z których każdy zawodnik będzie zadowolony.

 

CAMP FLASH to ekstremalnie lekka, odchudzona, niezwykle przemyślana uprząż. Sprawdzi się idealnie na zawodach wspinaczkowych na ścianie i w skałach na najbardziej wymagających drogach. W tej uprzęży zapomnisz, że masz ją na sobie, mimo to odchudzone pasy zostały zaprojektowane tak by zapewnić najwyższe bezpieczeństwo i komfort. Pas biodrowy zaopatrzony w szybką klamrę,  pasy udowe zupełnie pozbawione regulacji co idealnie sprawdza się na wyższym poziomie wspinania, gdzie każdy gram ma znaczenie, a wszystko wymierzone jest co do milimetra. 3mm wyściółka zapewni niezbędny komfort, nie dokładając dodatkowych gramów co jest dużym plusem w stosunku do porównywanej  zawodniczej Alp Race. Minimalistyczny CAMP Flesh wyposażony we wszystko co na najwyższym poziomie niezbędne: cztery świetnie wyprofilowane szpejarki, tylna taśma do woreczka na magnezję, dwie ultra cienkie gumki trzymające pasy udowe w idealnym położeniu. Do wszystkich plusów zawodniczej CAMP FLASH dodać możemy efektowny design. Dostępna w 5 rozmiarach ( XS- XL).

CAMP Flash

 

CAMP ALPINE FLASH podobnie jak CAMP FLASH ultralekka uprząż o innowacyjnej konstrukcji przeznaczona dla wyczynowców. Wyposażona w  3mm piankę w pasie biodrowym i pasach udowych. ALPINE FLASH to pozycja idealnie dostosowana do największych wyzwań w lodzie i podczas technicznych akcji alpinistycznych. Zaopatrzona w cztery zintegrowane punkty przeznaczone do karabinków typu Hub. Cztery standardowe szpejarki uzupełnia genialna tylna szpejarka, zwiększającą skuteczność podczas wspinania z większą ilością potrzebnego sprzętu. Trzy szybkie klamry ( pas biodrowy i pasy udowe) świetnie poradzą sobie z dodatkową warstwą odzieży podczas wspinania w alpejskich warunkach. Taśma z tyłu uprzęży pozwala na wpięcie woreczka na magnezję. Dostępna w 5 rozmiarach ( XS-XL).

CAMP Alpine Flash

 

 

 

 

NA ZIMĘ i NARTY? 

Dla wspinaczy nastawionych głównie na zimowe akcje CAMP proponuje uprząż JASPER CR 4. Model bezkompromisowy, stworzony z myślą o zimowym wspinaniu, pozwoli w pełni cieszyć się urokami wspinaczkowej zimy. W przeciwieństwie do modeli mniej nastawionych na zimę JASPER CR4 posiada dwie szybkie klamry w pasie biodrowym i dwie na pasach udowych. Rozwiązanie to pozwoli na idealne dopasowanie uprzęży, mimo wielu warstw ciepłej  odzieży, łącznik zostanie w centralnym miejscu. Łącznik dodatkowo posiada możliwość sztywnego wpięcia karabinka z przyrządem do asekuracji, dzięki czemu mimo ekstremalnych zimowych warunków nie będzie się on niebezpiecznie odwracał (No Twist Belay Loop). Pas biodrowy wyściela gruba 6 mm techniczna pianka EVA co doceni każdy wspinacz w wiszącym stanowisku. Specjalnie ukształtowane, ergonomiczne szpejarki (dwie po bokach i dwie z tył) pozwolą na łatwiejsze użycie sprzętu mimo grubych rękawic.  Dwa zintegrowane punkty na karabinki pomocnicze HUB zdecydowanie ułatwią organizację sprzętu typowo zimowego. Tylna pętla idealna do wpięcia worka na magnezję. Solidna, zimowa uprząż dostępna w ciepłej odsłonie kolorystycznej ( pomarańczowo-czarna), w dwóch rozmiarach (XS-M, M-XL), waga: 410g

CAMP Jasper CR4

 

 

Również dla miłośników zimy, ale tych poruszających się na nartach skitourowych w ekstremalnych warunkach CAMP przygotował dwie uprzęże: CAMP Alp Racing i CAMP Alp Mountain

CAMP Alp Racing to uprząż przeznaczona dla zawodników startujących w zawodach skitourowych. Innowacyjny, wytrzymały, gęsty i elastyczny splot użyty do stworzenia Alp Racing charakteryzuje się bardzo niską wagą. Mimo niewiarygodnie niskiej wadze posiada wszystkie normy UIAA i CE, zapewniając stuprocentowe bezpieczeństwo nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach. Uprząż posiada uproszczony, jednopunktowy łącznik, wpięcie do niego jest jeszcze prostsze i szybsze dzięki czemu zawodnik zdoła zaoszczędzić cenne sekundy. Bardzo przemyślana, prosta konstrukcja Alp Racing pozwala na bardzo sprawne założenie uprzęży, a szybka klamra w pasie biodrowym na natychmiastowe dopasowanie do tali wspinacza. Po spakowaniu uprząż zmieści się w dłoni, dostępna w czterech rozmiarach ( S-XL). Waga: 99g.

CAMP Alp Racing

 

CAMP Alp Mountain to przełomowa pozycja na rynku wspinaczkowym przeznaczona dla narciarstwa wysokogórskiego, alpinizmu i zaawansowanej wspinaczki wysokogórskiej. Firma CAMP  stworzyła bezkonkurencyjną uprząż o innowacyjnej, lekkiej konstrukcji. Dodatkowe taśmy wyprowadzone z pasa biodrowego zapewniają idealne rozłożenie obciążeń, zwiększając komfort użytkowania w najbardziej ekstremalnych warunkach. Niezwykła konstrukcja pozwala na proste zdjęcie i założenie uprzęży bez potrzeby wypinania nart czy raków. Specjalne, samoblokujące klamry Sicura w pasie i nogawkach umożliwiają szybkie i bezpieczne zapięcie i odpięcie uprzęży bez potrzeby zdejmowania rękawic. Uprząż Alp Mountain została wyposażona w trzy funkcjonalne szpejarki ( dwie po bokach, jedna z tył) i sześć zintegrowanych punktów na karabinki pomocnicze HUB, pozwalając na idealną organizację dużej ilości sprzętu zimowego. Zaawansowana, specjalistyczna, kompaktowa i lekka uprząż CAMP dostępna w 3 rozmiarach (S-L), waga: 260g.

CAMP Alp Mountain

 

 

 

 

DLA DZIECI?

Wspinanie to bardzo wartościowa forma ruchu dla naszych pociech. Podczas dobrej zabawy nasze dziecko wzmocni tak ważny rozwój motoryczny, poczucie równowagi, poprawi koncentrację, rozwinie poczucie odpowiedzialności i nauczy się przezwyciężać trudności. Pod czujnym okiem wykwalifikowanego opiekuna dziecko bezpiecznie może czerpać z uroków wspinania. CAMP proponuje biodrową uprząż dziecięcą, bardzo przypominającą specjalistyczną JASPER CR4 dzięki czemu nasze dziecko z pewnością dumnie będzie nosić wersję dziecięcą CAMP JASPER JR. Pas biodrowy i pasy udowe wyściela termicznie formowalna pianka EVA zapewniając komfort dla delikatnej skóry dziecka. Pasy posiadają 3 szybkie klamry, pozwalające na idealne dopasowanie uprzęży do sylwetki. Łącznik umożliwia sztywne wpięcie karabinka (No Twist Belay Loop) zwiększając bezpieczeństwo w trakcie asekuracji przez młodego wspinacza. Dwie wyprofilowane szpejarki pozwalają na wygodne korzystanie z potrzebnego sprzętu, a tylna taśma przyda się do przypięcia woreczka na magnezję. Szerokie, elastyczne gumki z tył uprzęży  zapobiegną zsuwaniu się pasów udowych.  Uprząż przeznaczona dla dzieci od 5 do 10 lat, dostępna w pomarańczowo-czarnej wersji kolorystycznej. Warto pamiętać o różnicach anatomicznych dziecka i dorosłego. Dzieci nie posiadają wcięcia w tali, kolce biodrowe nie spełnią swojej funkcji przy ewentualnym odwróceniu dziecka głową w dół, co może skutkować wypadnięciem dziecka z uprzęży. Im mniejsze dziecko tym środek ciężkości położony jest wyżej co bardzo sprzyja niepożądanym odwróceniem małego wspinacza, dlatego firma CAMP przypomina, że do bezpiecznego wspinania z dołem nasze dziecko dodatkowo powinno być zaopatrzone w górną uprząż piersiową.  

CAMP Jasper JR - dziecięca

 

Dla najmniejszych wspinaczy, gdzie pojawia się ryzyko odwrócenia głową w dół nawet podczas wspinania na wędkę, zdecydowanie bezpieczniejszą opcją jest pełna uprząż. Rock Empire stworzył ciekawą uprząż biodrowo-piersiową ZUNI, idealnie dostosowaną do potrzeb najmłodszych miłośników skalnych rajów. Pełna uprząż ZUNI dzięki wysoko umiejscowionemu, podwójnemu łącznikowi zapewni pionową pozycję ciała podczas odpadnięcia, nawet mocno nieskoordynowanego wspinacza. Szerokie taśmy uprzęży z dodatkową piankową wkładką w styku z udami zapewnią komfort użytkowania. Szybkie klamry pozwolą na precyzyjne i wygodne dopasowanie uprzęży do sylwetki dziecka. ZUNI posiada jedną wygodną szpejarkę. Przeznaczona dla dzieci do 140cm (40kg).

ROCK EMPIRE Zuni - pełna dziecięca