sklep wspinaczkowy Rockice

Jaką latarkę czołową wybrać?

Czołówka od lat stanowi podstawowe wyposażenie wielu turystów. Przez cały ten czas latarki są udoskonalane i poprawiane tak intensywnie, że można poczuć się nieco zagubionym stojąc przed ścianą wypełnioną małymi, kolorowymi pudełkami. Lektura zeszłorocznego testu czy porównania jest warta tyle, co wczorajsza gazeta.

Rozwiązaniem naturalnie przychodzącym do głowy jest wizyta w sklepie, gdzie po miłym „dzień dobry” i podejściu do regału, pada standardowe pytanie sprzedawcy o preferencje. Tylko czy każdy użytkownik ma dokładnie sprecyzowane wymagania odnośnie czołówki? Jej główne zadanie to świecenie i dopóki działa, mało kto zgłasza większe zastrzeżenia. Czego więc chcieć?

Petzl Tikkina


Firma Petzl próbuje pomóc w wyborze zamieszczając piktogramy sugerowanych aktywności, do których nadaje się latarka. Im jaśniejsza, tym szybszy i bardziej dynamiczny sport można uprawiać. Modele latarek Petzl takie jak Zipka i Tikkina przy zasięgu do 60m są dobre pod namiot, do ogólnej turystyki  i … czytania książek, Petzl Tikka mając 65m nadaje się również do rekreacyjnej jazdy na rowerze. Seria Actik to doskonałe latarki do biegania i zaawansowanej turystyki. Mając na głowie Reactik+ o zasięgu do 110m lub Petzl Nao 135m można biegać w terenie, jeździć na rowerze górskim, na nartach biegowych i skiturach. Black Diamond pozostawia większą dowolność użytkownikowi skupiając się na danych liczbowych np. Spot i ReVolt świecą do 80m.Pierwszy parametr wyboru latarki czołowej wyraźnie oznaczony na opakowaniu to liczba lumenów informująca o jasności strumienia świetlnego. Nie przekłada się ona bezpośrednio na zasięg latarki w metrach, ale daje wyobrażenie jak wyraźnie będzie widać otoczenie. Pewnym punktem odniesienia mogą być domowe żarówki. Wraz z wkroczeniem technologii LED w ten segment, trzeba przestawić się z WATów na Lumeny. Żarówka o mocy 25 Wat znajduje swój odpowiednik w okolicach 240 Lumenów, popularna 40-tka to ekwiwalent ok 450lm a 60-tka to 800lm. Tym sposobem łatwo zauważyć, że nawet podstawowe modele znanych firm Petzl i Black Diamond dają rozsądną ilość światła np. BD Iota 150lm, SpotLite 160lm, Petzl Bindi 200lm, Petzl Tikkina 250lm. Modele bardziej zaawansowane oferują odpowiednio: BD Spot 325lm, Petzl Tikka 300lm, Actik 350lm. Wersje specjalistyczne to już małe reflektory: Petzl Nao 700lm a Swift RL nawet 900lm.

Petzl Swift RL

Wraz z ceną i mocą czołówki rośnie również ilość możliwych trybów świecenia, co oznacza różne poziomy lumenów, dodatkowe diody o różnym zasięgu, czerwone światło, aby nie oślepiać śpiących osób, a nawet sensor automatycznie adaptujący strumień światła do odległości oświetlanych przedmiotów. Dodatkowo pojawić się może łączność bluetooth z telefonem w celu ustawienia własnych trybów i optymalizacji czasu świecenia. Tego typu rozwiązania można znaleźć w latarce czołowej Petzl Reactik+.

Petzl Reactik+

Dzięki rozwojowi przenośnych źródeł energii, nową opcją do wyboru jest sposób zasilania. Nie słabnie popularność baterii AAA, które znajdują zastosowanie w podstawowych modelach. Jest to najlepsza opcja dla osób okazjonalnie używających latarki czołowej lub planujących wyjazdy w miejsca bez stałego dostępu do prądu. Dla regularnie trenujących, zwłaszcza z maksymalnym trybem, stworzono czołówki z wbudowanym akumulatorem ładowanym na USB np. Black Diamond ReVolt, Petzl Actik Core i ReActik.  Z uwagi na zwiększone zapotrzebowanie na prąd, akumulator jest również standardem w najmocniejszych modelach Petzl Nao i Swift. Przy odpowiedniej proporcji mocy i czasu świecenia, wbudowany akumulator pozwala znacząco zmniejszyć rozmiar i wagę, czego przykładem jest czołówka dla biegaczy Petzl Bindi ważąca zaledwie 35g. Ciekawym pomysłem jest oferowany przez Petzla dedykowany akumulator w ramach Hybrid Concept, którym można zastąpić pakiet trzech baterii uzyskując najbardziej uniwersalną kombinację.

Black Diamond Revolt

Jak widać na przykładzie tylko dwóch firm, oferta jest rozbudowana, ale wystarczy zastanowić się kiedy i jak często latarka będzie w użyciu, by wybór stał się łatwiejszy. Drugim aspektem wpływającym na decyzję może być cena. Katalogowa cena Tikkiny to 99zł, Tikka kosztuje 135zł a Actik tyle co dwie Tikkiny. Celując w ładowanie z USB, kwoty sugerowane zaczynają się od 269zł za Actik Core do 449zł za Swift RL. Wiadomo, że planując zakup droższego modelu można poczekać na promocję, ale warto mieć świadomość jak kształtują się kolejne progi cenowe.

Wymienione w tekście czołówki możecie obejrzeć w naszym sklepie pod TYM adresem.

Do zobaczenia!