sklep wspinaczkowy Rockice

Czekan doskonały X-Dream

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem czekana wspinaczkowego to jesteś w idealnym miejscu. Poniżej pragniemy zaprezentować topowy czekan firmy Cassin – X-Dream. Jest to czekan stworzony z myślą o najbardziej wymagających wspinaczach. Pojawienie się X-Dream zrewolucjonizowało wspinanie w lodzie. Dzięki czekanowi firmy Cassin wspinanie zimowe jest łatwiejsze i przyjemniejsze!

           

Producent czyli firma CAMP to topowa marka produkująca najwyższej jakości sprzęt górski. Siedziba firmy znajduje się w małej górskiej wiosce Premana w Valvarrone (Centralne Alpy) na terenie północnych Włoch. Nicola Codega – założyciel firmy, był kowalem, który rozpoczynał działalność w małym warsztacie wraz z kilkoma współpracownikami. Jego syn Antonio, korzystając z doświadczenia ojca, rozwijał firmę i w 1920 roku produkuje pierwsze czekany na zamówienie wojska. W roku 1970, CAMP opracował rewolucyjny jak na te czasy, pierwszy czekan do lodu z modułową głowicą Hummingbird, innowacyjność docenił między innymi magazyn „Outside” wyróżniając patent firmy CAMP w prestiżowym zestawieniu stu najbardziej wpływowych osiągnięć. Teraz w 2013 uwaga twórców w CAMP skupiona została na rękojeści, po raz kolejny rewolucjonizując ten segment, wprowadzając system regulacji zapewniający niezrównaną dotąd wszechstronność pracy w lodzie, mikscie oraz w drytoolingu. 

Rewolucyjny czekan X-Dream wykorzystują w swoich osiągnięciach światowej klasy wspinacze. Między innymi wielokrotny medalista Pucharu Świata we wspinaczce Evgeny Kryvosheytsev z Ukrainy oraz amerykański alpinista i himalaista Fabrizio Zangrilli. Obaj wspinacze doceniają funkcjonalność i wykonanie czekana X-Dream. Poniżej przykładowe wypowiedzi:

„w ubiegłym roku moje X-Dream’y  zjechały ze mną kawał świata, wspinałem się z nimi we Włoszech, Francji, w Colorado, na Alasce i w Nepalu, na koncie mają naprawdę sporo kilometrów skał i lodu, a nadal wyglądają i spisują się świetnie.”

„Kiedy patrzę wstecz na moją wieloletnią już działalność wspinaczkową, przypominam sobie wiele czekanów, ale to w X-Dreamie jest PRZYSZŁOŚĆ, on sprawia wręcz, że wspinaczka lodowa na długich, trudnych drogach Alpejskich to dla mnie prawdziwa przyjemność.”

„X-Dream to było moje marzenie, dzisiaj to moja RZECZYWISTOŚĆ.”

„Z  X-Dream’em trudności wspinaczkowe przestają być problemem, stają się CELEM.”

Na szczególną uwagę zasługuje rękojeść czekana. Uchwyt został zaprojektowany w taki sposób by był jak najbardziej ergonomiczny. CAMP do produkcji rękojeści wykorzystał 6 milimetrowe tworzywo sztuczne, które osłania aluminiowy rdzeń ze stopu Ergal. Jest to niezwykle lekkie i mocne aluminium wykorzystywane między innymi w lotnictwie. Poprzez takie rozwiązanie czekan X-dream otrzymał doskonałą rękojeść która łączy wytrzymałość, lekkość i wygodę korzystania z czekana. Inżynier kierujący projektem X-Dream Matteo Rivadossi, podkreśla iż dzięki przyczepności, rękojeść jest wyjątkowo wygodna, a korzystanie z czekana wymaga mniej siły niż wspinaczka z innymi czekanami. Poniżej fragment wypowiedzi:

„Tym samym za punkt wyjścia przyjęliśmy iż ręce wspinacza, ich kształt i budowa, są inne od rąk osób nie wspinających się, nie zapomnieliśmy też o różnych modelach rękawic stosowanych podczas wspinaczki. Dlatego też tak wiele czasu spędziłem na rozwijaniu systemu dodatkowego wyposażenia uchwytów do X-Dream”

Czekan wspinaczkowy Cassin został wyposażony w możliwość regulacji uchwytu poprzez dołożenie bądź zlikwidowanie poszczególnych elementów. Między innymi podkładki X-Rest których zastosowanie skraca chwyt o 5 mm długości. Specjalny element x-Finger daje oparcie na palec wskazujący. X-Dream posiada szeroki zakres regulacji oraz, poprzez ilość wkładek oraz dodatków, pozwala na dostosowanie czekana do indywidualnych potrzeb. Inżynierzy i projektanci czekana wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wspinaczy na całym świecie dodali do czekana wspinaczkowego możliwość zmiany kąta nachylenia w stosunku do ostrza. Dzięki czemu możemy dopasować nasz czekan w zależności od rodzaju i formacji terenu w którym mamy zamiar się poruszać. Regulacja jest możliwa poprzez dodany do zestawu klucz imbusowy.

Specjaliści opracowali X-Dream w celu osiągnięcia możliwie najbardziej technicznego narzędzia do wspinania. Dodatkowo otrzymaliśmy produkt niezwykle wszechstronny. Libera Giglio, specjalista wspinaczki lodowej, wypowiada się na temat tego czekana w sposób następujący:

„Kupując X-Dream’a oznacza to że kupujemy dwa różne narzędzia ... lub nawet trzy! Choć X-Dream jest przeznaczony do wspinaczki  w  najtrudniejszym terenie, to niesamowite jak tak techniczny czekan radzi sobie w zdecydowanie łatwiejszym i nie tak bardzo stromym terenie. A Dlaczego? Ponieważ X-Dream jest bardzo lekki a przy tym zaskakująco wyważony, i to sprawia że poradzi sobie w dosłownie każdym terenie."

Kolejnym punktem pozwalającym dopasować czekan X-dream do indywidualnych potrzeb są wymienne ostrza. CAMP zadbał o to żeby do każdego rodzaju terenu można było uzbroić nasz czekan w inne ostrze. W związku z czym zostały zaprojektowane ostrza do Drytoolu, Wspinania w lodzie czy wspinania w terenie mikstowym. Do wykonania tych wysokiej jakości ostrzy użyto stali z dodatkiem chromu w celu osiągnięcia wysokiej trwałości a zarazem niskiej wagi.

Producent zaznacza iż warto przetestować różne ustawienia i konfiguracje czekana X-Dream w celu odnalezienia najlepszego możliwego ustawienia. Propozycja czekana Cassin X- Dream to odpowiedź dla osób które uważają że precyzje i wytrzymałość może zapewnić tylko ciężki czekan. X – Dream jak na swoje możliwości waży wyjątkowo niewiele bo 590 g (zależnie od ostrza) oraz jest świetnie wyważonym modelem.

Reasumując czekan Cassin X- Dream to produkt idealny do wspinania w lodzie, mikście czy w skale. Dzięki możliwości dostosowania może być wykorzystywany do przechodzenia trudnych lodospadów lub do poruszania się w łatwiejszym terenie. Jest to wyjątkowy i nowoczesny czekan, z którego będą zadowoleni nawet najbardziej wymagający wspinacze.

Polecamy zapoznać się z video prezentacją producenta pod TYM linkiem.